Press och mediekontakt

Markus Olsson, VD för Gasum AB
Tel. +46 (0)76 146 98 79
markus.olsson@gasum.com.


Gasum AB:s kontaktuppgifter

Jaa:

Gasum AB erbjuder kunder och samarbetspartners kunskap, kompetens och praktiska erfarenheter av biogastillverkning.

Tel.: +46 (0)134 65 08 85, info-se@gasum.com 

Kontaktinformationen till biogasanläggningar i Sverige finns här.

Se all kontaktinformation om Gasum Ltd här

Gasum i korthet
Gasum är en nordisk gasaktör (naturgas och biogas) som avser att leda omställningen till ett kolneutralt samhälle. Gasum bidrar till skapandet av en hållbar energiförsörjning genom att öka utbudet av biogas, utveckla det nordiska gasekosystemet och säkerställa gasens konkurrenskraft. Gasum importerar naturgas till Finland, producerar och uppgraderar biogas i Finland och Sverige. Gasum är Nordens ledande leverantör av biogas. Gasums dotterbolag Skangas är Nordens ledande expert inom flytande naturgas (LNG). Skangas fortsätter att stärka sina positioner inom LNG marknaden. Skangas har LNG-produktionsanläggningar och LNG-terminaler i Norge, Finland och Sverige. Gasumkoncernen har cirka 400 anställda. Bolagets intäkter år 2016 uppgick till 843 miljoner euro. www.gasum.com

Gasum kontorsadresser

Gasum AB

Gjuterigatan 1B
582 73 Linköping
Sverige

Gasum Oy

Revontulenpuisto 2 C
02100 Espoo
Finland

Gasum AB Personnel

Markus Olsson

VD
+46 (0)76 146 98 79
markus.olsson@gasum.com
Linköping, Sverige

Lars Sjösvärd

Produktions- och råvaruchef
+46 (0)703 16 61 62
lars.sjosvard@gasum.com
Linköping, Sverige

Erik Woode

Marknadschef
+46 (0)720 64 74 76
erik.woode@gasum.com
Linköping, Sverige

Peter Sigefjord

Projektchef
+46 (0)702 01 37 27
peter.sigefjord@gasum.com
Linköping, Sverige

Mariana Fridfjell

Miljö- & kvalitetschef
+46 (0)705 69 81 95
mariana.fridfjell@gasum.com
Linköping, Sverige

Jeanette Fransson

Ekonomichef
+46 (0)730 28 56 16
jeanette.fransson@gasum.com
Linköping, Sverige

Helene Rosén

Löneadministratör
+46 (0)720 62 78 80
helene.rosen@gasum.com
Linköping, Sverige

Mikael Sjödin

Projektledare
+46 (0)768 54 98 95
mikael.sjodin@gasum.com
Linköping, Sverige

Patrik Hedh

Service- och underhållsansvarig
+46 (0)720 65 00 68
patrik.hedh@gasum.com
Linköping, Sverige

Anneli Ahlström

Produktionschef
+46 (0)720 68 16 88
anneli.ahlstrom@gasum.com
Linköping, Sverige

Robert Kinnander

Materialplanerare och logistikansvarig
+46 (0)705 28 84 07
robert.kinnander@gasum.com
Linköping, Sverige

Bertil Hult

Affärsutvecklare Biogödsel
+46 (0)738 10 87 77
bertil.hult@gasum.com
Linköping, Sverige

Staffan Stomberg

Ansvarig Biogödsel Jordberga
+46 (0)703 74 14 99
staffan.stomberg@gasum.com
Klagstorp, Sverige

Simon Arvestrand

Automationsingenjör
+46 (0)707 77 34 84
simon.arvestrand@gasum.com
Linköping, Sverige

Stefan Johansson

Automationsingenjör
+46 (0)703 48 46 19
stefan.johansson@gasum.com
Linköping, Sverige

Magnus Nord

IT-Support
+46 (0)720 62 78 90
magnus.nord@gasum.com
Klagstorp, Sverige